Projektas „Draugauk su knyga”

Kovo 16-oji Lietuvai ypatinga – knygnešio Jurgio Bielinio, įkūrusio didžiausią knygnešių tinklą Lietuvoje, gimimo diena. Ji skirta prisiminti ir pagerbti visus knygnešius, kurie lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo metais platino knygas lietuvių kalba.

Minėdami šį svarbų Lietuvai periodą ikimokyklinio ugdymo grupės „Ežiukai”, priešmokyklinio ugdymo grupių „Vyturiukai”, „Pelėdžiukai”, „Volungėlės” grupių ugdytiniai kartu su logopedėmis Rūta Ordiene ir Rasa Memėne vykdė projektą „Draugauk su knyga”.

Lydimi logopedžių ugdytiniai leidosi į smagią edukacinę kelionę „Knygnešio pėdsakais“, kurios metu drąsiai keliavo improvizuotais knygnešių takais, bandė įveikti jiems paruoštas užduotis, ieškojo paslėptų užuominų, kurių pagalba iššifravo sentenciją „Knyga mano geriausias draugas”. Trumpai susipažino su Lietuvos istorija ir jos herojais – Jurgiu Bieliniu, Motiejumi Valančiumi, Jonu Basanavičiumi bei Martynu Mažvydu. Dirbdami komandoje, bendradarbiaudami mažieji „knygnešiai” sužinojo, kokiais būdais buvo gabenamos knygos, kaip jos platintos ir slėptos, kaip buvo vadinami to laikmečio „slaptieji mokytojai“.

Visą savaitę vaikai kūrė knygas ir pristatė jas grupės draugams, gamino knygų skirtukus, tvarkė grupių bibliotekėles bei „gydė” knygeles.

Ugdytiniai patyriminiu būdu įtvirtino savo žinias ir gebėjimus kritiškai mąstyti apie knygnešystės fenomeną, Lietuvos laisvę, valstybingumą ir kultūrą, lavino problemos sprendimo, aplinkos pažinimo bei gebėjimo mokytis įgūdžius.

 

Parengė priešmokyklinio ugdymo mokytoja Ramunė Gaidelionienė