Projektas „Myliu Lietuvą, kaip Čiurlionis mylėjo“

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, garsus lietuvių kompozitorius ir dailininkas, yra puikus įkvėpimas kūrybinėms veikloms vaikų darželyje. Įtraukdami Čiurlionio kūrybą į vaikų darželio veiklas, galime skatinti vaikus domėtis muzika, vizualiuoju menu ir gamtos grožiu.

Tarp žinomiausių M. K. Čiurlionio muzikinių darbų – simfoninės poemos „Miške“ ir „Jūra“, o iš dailės darbų –  „Pasaka. Karaliai“, „Rex“, muzikinės tapybos kūriniai „Piramidžių sonata“, „Žalčio sonata“, „Jūros sonata“, „Saulės sonata“. Čiurlionio kurti paveikslai dažnai buvo įkvėpti gamtos ir paslaptingų pasaulių, juose atsispindi jėga ir energija. O muzikoje jis sukūrė įvairias kompozicijas, kurios skamba kaip gamtos garsai – nuo ramybės iki audros. Čiurlionio darbai kviečia vaikus pasinerti į fantaziją ir įsivaizduoti pasakiškus pasaulius.

Vasario 10-14 dienomis darželyje vyko projektas   „Myliu Lietuvą, kaip Čiurlionis mylėjo“ skirtas  M.K. Čiurlionio 150 gimimo metinėms paminėti. Projekto tikslas-skatinti ugdytinius pažinti savo tautos kultūros paveldą, ugdyti vaikų kūrybinius ir meninius gebėjimus. Ugdytiniai  klausėsi kompozitoriaus muzikos ir pamatė jo paveikslus,  suprasto, kaip įvairūs garsai ir spalvos gali perteikti jausmus ir nuotaikas.  Čiurlionio kūryba leido vaikams atrasti meno ir muzikos grožį!

Į darželį atvykę Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės atstovai,  vaikams pasakojo apie šaulių veiklą, organizavo estafetes ir kitas judrias veiklas, atsakinėjo į vaikų klausimus. Vaikai suprato jų svarbą Lietuvai ir pajuto bendruomeniškumo dvasią, puošė veidus tautine simbolika. Po to vyko šventinė eisena į Raudondvario laisvalaikio aikštę, kur kartu  buvo giedamas Lietuvos Respublikos himnas. Priešmokyklinio amžiaus vaikai savo grupėse rašė laiškus M. K. Čiurlioniui, o su tėvelių pagalba, buvo įkuriami kampeliai „Čiurlionio blyksniai“ su menininko atributika. Ši veikla ugdė pilietiškumą ir patriotiškumą, socialinius įgūdžius – bendravimas su šauliais, klausimų uždavimas, diskusijos lavino vaikų gebėjimą bendrauti ir išreikšti savo mintis. Lavėjo drąsa, tiesioginis bendravimas su šauliais stiprino vaikų pasitikėjimą savimi užduodant klausimus.

Veiklose ugdytiniams  buvo pasakojama apie M. K. Čiurlionį ir jo meilę gamtai. Per žaidimus, stebėjimus ir kūrybines veiklas analizuojama geltona spalva bei jos reikšmė Lietuvai. Ugdytiniai kūrė jūros paveikslus, eksperimentavo su vandeniu, diskutavo apie vandens taupymą.

Tyrinėdami žalios spalvos reikšmę Lietuvai, vaikai dalinosi mintimis apie miškus, jų saugojimą, išvykas į mišką, gamtos tausojimą, atliko kūrybinius darbus gamtos tema.

Ugdytiniai, aptardami M.K. Čiurlionio paveikslą „Pasaka. Karaliai“ patys  kūrė karūnas, vaidino pasakas apie karalius, stengėsi parodyti pagarbą ir meilę Lietuvai.

Darželio erdvėse eksponuojama vaikų kūrybinių darbų paroda, skambant M. K. Čiurlionio muzikai suteikė paslaptingumo ir didybės, pasididžiavimo savo šalimi jausmą.

Vaikai tapo drąsesni ir kūrybiškesni, mokėsi laisvai reikšti mintis bei idėjas. Jie geriau suprato Lietuvos kultūrą, istoriją ir M. K. Čiurlionio indėlį į meną. Ugdytiniai lavino vaizduotę, estetinius pojūčius, sustiprino tarpusavio santykius ir bendradarbiavimo įgūdžius. Spalvų, garsų ir pojūčių tyrinėjimas skatino emocinį suvokimą bei padėjo geriau įsijausti į kūrybinį procesą, o socialinė partnerystė ugdė pilietiškumą ir meilę Lietuvai.

Straipsnį parengė ikimokyklinio ugdymo mokytoja-metodininkė Jurgita Kučinskienė, priešmokyklinio ugdymo mokytoja  Ieva Jurkonė, ikimokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja Virginija Jotautienė